اخبار شرکت‌ها
آخرین خبر
رنج بی‌کیفیت‌ها در صنعت در و پنجره
مهندس سید اخوان دستمالچی*
خبرنامه
 
پست الکترونیکی خود را وارد نمایید
صنعت پروفیل یو.پی.وی.سی ایران در دهه دوم از حیات خود در کشور ایران با فراز و نشیب‌های فراوانی مواجه شده که در سال‌های اخیر دست‌اندازهای ایجاد شده بر سر تامین مواد اولیه این صنعت که از قضا عمدتا توسط مجتمع‌های پتروشیمی خاص تولید می‌شود، بر دردسرهای این صنعت گرفتار رکود اقتصادی و رقابت نابرابر با پروفیل‌های وارداتی فاقد کیفیت و استاندارد افزوده شده است.
صنعت پروفیل و در و پنجره یو‌ پی‌وی‌سی جدا از مجموعه صنعت کشور نیست؛ صنعت کشور از سال 1391 وارد بحران رکود اقتصادی شده، به‌طوری‌که در سال 94 صنعت کشور و بخش تولید، سخت‌ترین سال خود را سپری کرد که در چهاردهه اخیر کم سابقه است.
ظرفیت فعلی و نسبی تولید پروفیل یو پی وی سی در ایران حدود 150 هزار تن در سال برآورد می‌شود که برآوردهای انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یو پی وی سی نشان می‌دهد که حداکثر 40 هزار تن از این ظرفیت فعال است و اکثر واحدهای تولیدی داخل کشور با ظرفیت پایین‌تر از 30 درصد فعالیت دارند. این در حالی است که سالانه حدود 20 هزار تن پروفیل یو پی وی سی از خارج کشور عمدتا با کیفیت پایین و استاندارد ضعیف وارد کشور می‌شود.
یکی از ضرورت‌های جدی و انتظارات فعالان صنعت در و پنجره یو.پی.وی.سی ایران، اتخاذ تدابیری برای رعایت استانداردهای ساخت و نصب و استفاده از در و پنجره‌های باکیفیت و استاندارد است و توقع جدی ما از دولت، شهرداری‌ها و سازمان نظام مهندسی و البته شرکت‌های فعال در صنعت ساختمان این است که به طور جدی و عملی بر کیفیت پنجره‌های مورد استفاده در ساختمان‌ها نظارت کنند.
طی سال‌های اخیر توجه اصلی دولت‌ها به صنایع بزرگ و طراز اولی همچون خودرو، بالادست پتروشیمی، فولاد و... باعث شد توجه به بخش تکمیلی این صنایع مادر رفته‌رفته کم شود و این موضوع باعث مشکلات و چالش‌هایی در این حوزه‌ها شد.
آتش سوزی ساختمان تجاری پلاسکو و به دنبال آن فرو ریختن این ساختمان 17 طبقه در روز پنجشنبه گذشته به تیتر یک اخبار ایران تبدیل شد.
تکلیف صدها مالک سر قفلی که به صورت عادی سر قفلی کارگاه و یا مغازه خود را در ساختمان پلاسکو خریدند چیست؟ این پرسشی است که اکنون در کنار سایر مسایل این حادثه مطرح است.
پلاسکو اگر چه فرو ریخت اما طبق گفته مسئولان شهری نزدیک به صد ساختمان مشابه پلاسکو در پایتخت وجود دارد و باید فکری کرد، چرا که برخورداری از امنیت شهری حق هر شهروند است.
حادثه پلاسکو باعث از دست رفتن جمعی از بهترین آتش‌نشانان عزیز ما و خسارت‌ها و آسیب‌های مادی و معنوی بسیار شد، اما بایستی درس عبرتی برایمان باشد.
رئیس جامعه هتلداران استان فارس با اشاره به تخفیف هتل‎های استان فارس در ۲۲ بهمن ماه تا ۲۵ اسفندماه گفت: در این مدت گردشگران داخلی و خارجی می‎توانند از تخفیف ۱۰ تا ۳۰ درصدی هتل‎های استان فارس بهره‎مند شوند.
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: هر چند بیمه آتش سوزی اختیاری است اما در صدد هستیم تا سال آینده بیمه آتش سوزی را برای ساختمان‌های بزرگ تجاری، اجباری کنیم.
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس از اصلاح و به‌روزآوری مقررات ملی ساختمان در قالب اصلاح قانون سازمان نظام مهندسی ساختمان در مجلس شورای اسلامی خبر داد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ مجلس شورای اسلامی گفت: با مصوبه عصر دیروز این کمیسیون قیمت آب و حامل‌های انرژی شامل بنزین، گازوئیل، گاز،​ نفت سفید و برق در سال ۹۶ هیچ افزایشی نسبت به سال ۹۵ نخواهند داشت.
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور گفت: از ابتدای سال حجم معاملات مسکن با کاهش روبرو و این میزان در آذر و دی در مقایسه با سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران می گوید، نبود پوشش سازه های فولادی (کاور) و برنامه ریزی مناسب برای نگهداری ساختمان باعث آتش سوزی و ریزش ساختمان تجاری پلاسکو شد.
علیرغم رکود شدید مسکن، بازار ایجاد وبسایت‌های واسطه‌گری املاک و مستغلات رونق دارد و هر روز شاهد سر برآوردن این سایت‌های بدون مجوز در فضای مجازی کشور هستیم.
با حضور ۱۰۰ شرکت داخلی و خارجی ، هشتمین نمایشگاه بین المللی قیر ، آسفالت ، ‌عایق و ماشین آلات وابسته پنجم بهمن در تهران برگزار می شود.
رئیس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه‌، مسکن و شهرسازی گفت: در همان مرکز شهر و نزدیک به محدوده بازار اغلب پاساژها و مراکز فروش، همین شرایط ساختمان پلاسکو را دارند و همین خطرات آنها را هم تهدید می‌کند.
رئیس کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار کشور می‌گوید کسانی که مقصر وقوع حادثه پلاسکو بودند باید مسئولیت خود را در تامین نکردن ایمنی و تجهیز ساختمان و عدم توانایی در مدیریت بحران بپذیرند .
علیرغم تاکیدات وزارت راه و شهرسازی از وجود ۱۱۷ هزار مسکن مهر فاقد متقاضی در کشور، گزارش‌ها حاکی از این است که این عدد صحت ندارد و از زمانی که مقرر شد این واحدها به فروش برسد تنها ۲ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی به فروش رفته است.
شرکت نوید تجارت آرسام، نماینده انحصاری و دفتر مشترک‌المنافع گروه بین‌المللی KALE KILIT در اطلاعیه‌ای مهم نسبت به برخورد قانونی با افراد و شرکت‌هایی که به صورت غیرقانونی اقدام به تبلیغ و یا عرضه محصولات با برند این شرکت می‌کنند، هشدار داد که مراتب را از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌کند.
قیمت های پایه محصولات پتروشیمی دقایقی پیش از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی اعلام شد.
در حالی شهرداری و شورای‌شهر تهران در برابر حادثه ساختمان پلاسکو اعلام کرده‌اند که اخطار داده‌اند و به اخطارها بی‌توجهی شده که گفته می‌شود براساس قانون مصوب شهرداری‌ها، شهرداری‌ها نه فقط وظیفه اخطار که اجرای بستن واحدهای خطرناک را داشته‌اند. با این حال به روایت مستاجران پلاسکو، اخطار ایمن سازی به مستاجران داده نشده است.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: با ابلاغ آیین‌نامه افزایش تسهیلات مسکن مهر از ۳۰۰ میلیون ریال به ۴۰۰ میلیون ریال اولویت پرداخت با طرح‌های مسکن مهر در شهرهای جدید هشتگرد،‌پردیس و پرند خواهد بود.
یک فعال صنفی کارگران ساختمانی می‌گوید: ثبت نام کارگران ساختمانی در سامانه خدمات رفاهی نیاز به اطلاع‌رسانی وسیع دارد.
رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این که تا یک دهه آینده ۷۰ درصد معاملات بخش مسکن از طریق فضای مجازی انجام می‌شود گفت: نمی‌توان جلوی پدیده‌های نوین را سد کرد، بنابراین باید آنها را به عنوان یک واقعیت بپذیریم و از ظرفیت آنها در جهت رونق اصناف استفاده کنیم.
ساختمان ۱۷ طبقه پلاسکو با بیش از ۵۰ سال قدمت در کمتر از ۴ ساعت، آتش گرفت، ویران و به تلی از خاک و ویرانه تبدیل شد. دولت، سازمان‌ها، نهادها، شهرداری‌،‌ آتش‌نشانی،‌ ارتش، سپاه، و... وارد عمل شده‌اند تا آوارها را بردارند و بیش از ۲۰ آتش‌نشان را که زیر خروارها خاک و آهن مدفون شده‌اند بیرون آورند.
معاون شهردار تهران: حدود 3 هزار ساختمان تجاری ، اداری و مسکونی در تهران دارای نقایص ایمنی هستند.
قیمت سرقفلی واحدهای تجاری در مجتمع‌های تجاری خیابان جمهوری که به اذعان کسبه منطقه، «پاخور» زیادی دارند، مترمربعی 15 تا بعضا 50 میلیون تومان است.
حادثه ساختمان پلاسکو برای چندمین‌بار ناقوس خطر را برایمان به صدا درآورد، شاید که این‌بار آن را بشنویم و به خاطر بسپاریم که این ناقوس وقوع حادثه‌ای را به ما گوشزد می‌کند، مگر اینکه این بار از خواب برخیزیم. البته به شرط اینکه واقعا در خواب بوده باشیم که شاید به این بانگ برخیزیم ولی اگر خود را به خواب زده باشیم هرچند که این ناقوس به صدا درآید امیدی به برخاستن ما نیست.
مراحل ساخت بزرگترین کارخانه یراق آلات ساختمانی اروپا توسط گروه بین المللی KALE KILIT ترکیه - شرکت نوید تجارت آرسام با مدیریت آقای مهندس علی خرم عضو این گروه بین المللی برتر و شناخته شده صنعت یراق آلات دنیا است.
پنجره ویستابست می تواند یک انتخاب مناسب برای جلوگیری از ورود سر و صدا به داخل ساختمان باشد ولی نکته مهم ترکیب (پروفیل) ویستابست با شیشه مناسب می باشد که با توجه به موقعیت ساختمان و سر و صدای اطراف می بایست نوع شیشه انتخاب شود. به عنوان مثال برای ایجاد محیطی مناسب خواب باید شدت صوت را حدود 30 دسی بل رساند.
حاجی ابوذر که در حوزه ساخت و ساز مسکن فعالیت داشت، به دلیل رکود بازار مسکن ورشکست و راهی زندان شد.
رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اعلام این خبر که در آخرین جلسه برگزار شده در خصوص مسائل صنعت سیمان، وزیر صنعت، معدن و تجارت با عرضه سیمان صادراتی در بورس کالا موافقت کرد، گفت: تمام نواقص احتمالی در این صنعت برای ورود به بورس کالای ایران برطرف شده و با توجه به جلسات متعدد و هماهنگی های انجام شده همه چیز برای عرضه در بورس کالا مهیا است.
مدیرکل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان این که بازار مسکن در مرحله خروج از رکود است، گفت: نرخ رشد سرمایه گذاری در ساختمان‌های شروع شده نیز در شش ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 0.8 درصد مثبت شده است.
پیشنهادهای مختلفی از سوی دولت و بخش خصوصی برای بهتر شدن حال صنعت سیمان داده‌شده است. هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی از راه‌اندازی سیستم اعتباری خرید سیمان با ال سی داخلی خبر داد.
بررسی قیمت پنت‌هاوس‌های پایتخت نشان می‌دهد نرخ این خانه‌های رویایی طی ۳سال اخیر حدود ۱۵درصد گران شده.دهک یک و ۱۰ جامعه برای خرید یکی از این پنت هاوس‌ها باید کل درآمد خود را به ترتیب ۴۸۱سال و ۳۲سال پس‌انداز کنند البته به شرطی که قیمت‌ها ثابت بماند.
واقعه آتش ‌سوزی در ساختمان پلاسکوی خیابان جمهوری تهران، اگرچه سخت و تکان دهنده بود، اما این نکته را به همه ما نشان داد که هم اکنون وارد مقطع جدیدی از نظام مدیریت شهری شده‌ایم و آن توجه به عمر مفید ساختمان‌هایی است که در زمان حاضر به پایان رسیده است.
آقایان لازم نیست زحمت طاقت‌فرسای استعفا یا عذرخواهی را بکشند. حداقل برای مردم توضیح دهند آنانی که به تذکرات توجه نمی‌کردند کی هستند و چرا حالا بابت این حادثه تلخ و ملی معرفی و مجازات نمی‌شوند؟
یک کارشناس شهرسازی با بیان این‌که شهرداری‌ها ابزار قانونی برای اجرای وظایف محوله در اختیار ندارند گفت: همه مسوولیت‌ها را از شهرداری‌ها گرفته‌اند و بعد انتظار دارند آنها پاسخگوی حوادثی مشابه فروریختن ساختمان پلاسکو باشند.
رییس جمهوری دقایقی پیش با حضور در خیابان جمهوری از روند امدادرسانی به حادثه دیدگان پلاسکو بازدید و تصریح کرد: باید در این زمینه برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت گیرد و این حادثه بسیار تلخ درسی برای آینده باشد.
مشاور رئیس جمهوری می گوید عده ای با استفاده از تحلیل دشمنان قسم خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، به دنبال ایجاد و تزریق التهاب، تنش و کوبیدن دولت هستند.
عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: سه هزار ساختمان در تهران اخطار دریافت کرده اند و هر لحظه باید انتظار حادثه ای شبیه پلاسکو را داشت.
آتش سوزی و ریزش ساختمان 15 طبقه پلاسکو و تلفات جانی آن که روز گذشته رخ داد، یک فاجعه از منظر مدیریت ایمنی در کلانشهری مانند تهران به شمار می رود.
ضعف مسوولیت پذیری در خصوص کنترل و نظارت بر سازه های شهری و ایمنی آن، بی توجهی به پیشگیری از حوادث جبران ناپذیر اینچنینی، مدیریت ناکارآمد میدانی در حادثه پلاسکو که سبب شهادت و مدفون شدن آتشنشانان جان برکف شد و ... همه و همه پرسش هایی را نزد افکار عمومی برانگیخته است.
سیدشهاب الدین چاوشی معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران در پی حادثه تاسف بار آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو در پایتخت و فداکاری آتش نشانان با صدور پیامی، وقوع این حادثه را زنگ خطری برای مسئولان پایتخت به ویژه ستاد بحران این کلانشهر دانست.
رییس جامعه هتل داران از بازنگری استانداردهای صنعت هتلداری کشور مطابق با استانداردهای جهانی خبر داد.حمزه زاده با تاکید بر آسیب شناسی کاهش مسافران هتل ها و مرکزهای اقامتی کشور گفت: یکی از علت های این امر توسعه مرکزهای غیرمعتبر مانند اداره ها، مدرسه ها و خانه مسافرهاست که باید مدیریت شود تا از گردشگری ساماندهی شده، هدفمند و توسعه یافته برخوردار شویم.
رئیس اتاق اصناف ایران، حادثه فروریختن ساختمان پلاسکو را یک زنگ خطر برای همه بخش های مدیریت شهری کشور دانست و برآورد خسارت این مجموعه را حدود 1500 میلیارد تومان اعلام کرد.
محققان موفق به ساخت نانوژنراتور لایه نازکی شدند که می‌ تواند حرکت بدن یا فشار انگشت دست را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. استفاده از این فناوری در ساخت کیبورد، امکان تأمین انرژی مورد نیاز 20 لامپ LED را فراهم می‌ کند.
خلأ تسهیلات لیزینگ مسکن، با اقدام برخی بانک‌ها در ارائه «وام دارای شرایط سخت بازپرداخت» برای بخشی از تقاضای خرید، پوشش داده شد.
نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهرتهران جزئیات ترفند جدید سودجویان ساخت و ساز و قطع کنندگان درختان را تشریح کرد.
مهندسان مشغول ساخت چهارمین آسمان‌خراش بلند اروپا موسوم به «وارسو» در «ورشو»ی لهستان هستند که طراحی آن را مهندسان یک شرکت انگلیسی انجام داده‌اند.
شرکت طراحی داخلی Jouin Manku این رستوران را برای هتل Hotel Plaza Athénée در شهر پاریس، فرانسه طراحی کرده است.
فرم‌ها و مدارک موردنیاز متقاضیان جهت شرکت در دومین جشنواره ساختمان‌های برتر استان قزوین منتشر شد.
بی‌تردید طبقه متوسط از حامیان جدی و موثری بودند که در انتخاب دولت یازدهم نقش قابل‌توجهی داشتند و بدون تعارف در بخش اقتصادی این دولت به جز کنترل تورم و ایجاد فضای آرام اقتصادی (که البته با رکود همراه بوده) دستاورد ملموس و قابل‌توجهی برای این طبقه وجود نداشته است.
بازتعریف رابطه میان قانون نظام مهندسی ساختمان کشور و قانون نظام فنی و اجرایی کشور» یک اولویت اساسی برای فعالیت شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در دوره هفتم است.
یک کارشناس اقتصاد مسکن گفت: به دلیل بدعهدی‌های طرف مقابل، منابع حاصل از فروش نفت در شرایط پسابرجام وارد کشور نشد و به همین دلیل بخش مسکن که متاثر و تاثیرگذار در اقتصاد ملی است رونق نگرفت.
عمر مفید ساختمان در کشور نسبت به متوسط جهانی بسیار پائین است و سالانه حجم عظیمی از سرمایه های ملی صرف ترمیم ساختمان های بی کیفیت در کشور می شود.
با وجود انتقادها به بی سر و سامان بودن طرح مسکن مهر اما با این حال دولت یازدهم وزارت راه و شهرسازی را مکلف به اتمام واحدهای نیمه‌تمام این پروژه‌ کرد؛ طرحی که به نظر می‌رسد با مصوبه اخیر مجلسی‌ها درباره تامین اعتبار آن از سوی بانک مسکن به زودی ضربه فنی می‌شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن با بیان اینکه انتظار زیادی برای رفع رکود کشیدیم اما نه تنها گشایشی در بازار اتفاق نیافتد بلکه رکود شدیدتر هم شده است، گفت: در طول ۳ سال اخیر حدود ۱۴۰۰ واحد آهن فروشی تعطیل شده است.
وزارت راه و شهرسازی در شرایطی که کارخانه های سیمان کشور با مشکلات بسیاری دست به گریبان هستند و با حجم زیادی از سیمان و کلینکر روی زمین مانده مواجه شده اند به داد این کارخانه ها آمده است و در برنامه ای وسیع قصد دارد تا با راه اندازی جاده های بتنی، فرودگاه ها، ساختمان های بتنی و... مصرف سیمان در کشور را افزایش دهد و علاوه بر یاری رسانی به صنعت سیمان این صنعت را از رکود خارج کند.
رکود بخش مسکن طی سال‌های گذشته باعث شده است تا این بخش چه به لحاظ تعداد معاملات و چه به لحاظ قیمت معاملاتی وضعیت نامطلوبی را تجربه کند.
بخش مسکن مانند سایر بازارهای دارایی، در عموم کشورها همواره با دوره‌های رونق و رکود مواجه می‌شود، کما اینکه بررسی گذشته این بخش در ایران نیز توالی دوره‌های رونق و رکود را تایید می‌کند، به‌نحوی‌که در دهه‌های گذشته پس از گذشت یک دوره رونق 2 تا 3 ساله، بازار مسکن وارد دوره رکود 2 تا 3 ساله شده است.
نمایندگان مردم در خانه‌ملت آلودگی هوا را درد مشترک کلانشهرهای کشور دانسته و تاکید دارند که توسعه حمل‌ونقل عمومی موثرترین راهکار برای رفع آلایندگی است.
روز شنبه همایشی با حضور فعالان صنعت سیمان و مسئولان دولتی با تلاش مرکز تحقیقات بتون ایران برگزار شد. یکی از سخنرانان در این همایش عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی بود که سخنرانی مبسوطی در ارتباط با وضعیت صنعت سیمان داشت.
یک حقوقدان و وکیل دادگستری پیشنهاداتی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی ارائه کرده و به دست رئیس‌جمهور رسانده است.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در سومین کنفرانس بناهای بلند با تاکید بر همگامی ایران با جامعه جهانی در مسیر ایجاد شهرهای سبز، گفت: تداوم کنفرانس بناهای بلند نشان می‌دهد که ما در اهداف برگزاری کنفرانس‌های پیشین موفق عمل کردیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت از برگزاری جلساتی در خصوص بیانیه ۱۴ تشکل صنعتی خطاب به رئیس‌جمهور، خبر داد و مدعی شد که مشکل صنایع پایین‌دستی در تامین مواد اولیه برطرف شده است.
مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی لرستان از افزایش تعداد سنگ بری های این استان با توسعه «خوشه سنگ» خبر داد.
مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان گفت: ۲۶ کلینیک در نواحی صنعتی اصفهان تاکنون راه‌اندازی شده است.
مدیر کل اداره استاندارد استان یزد میانگین تعداد بازرسی آسانسور جهت اخذ گواهی استاندارد در استان را پنج نوبت خواند که با فرض میزان مطلوب بازرسی برای هر آسانسور 3 نوبت، متاسفانه آمار موجود بالاتر از میزان مطلوب است .
در سیصد و بیست و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، اعضای شورای شهر درباره مشکلات منطقه 10 توضیحاتی را ارائه دادند.
آشفته بازار «مال»‌ها در تهران، با اعمال ممنوعیت برای ساخت‌و‌ساز مراکز تجاری چندمنظوره در مناطق اشباع‌شده، ساماندهی می‌شود.
دبیر کانون سراسری انجمن انبوه‌سازان مسکن کشور با اشاره به نرخ ۸ درصدی تورم عمومی گفت: شورای پول و اعتبار باید به صورت اضطراری تشکیل جلسه دهد و مجدداً میزان نرخ سود تسهیلات در حوزه‌های تولید و خرید مسکن را بررسی کند.
وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که متاسفانه تکنولوژی را دستمایه شیره‌کشیدن از طبیعت کردیم، گفت: در ساخت بناهای بلند تمام آسایش و آفتاب را از همسایه می‌گیریم برای آنکه به آفتاب بیشتری برسیم.
یک کارشناس مسکن تاثیر برجام در افزایش صادرات نفت را غیر قابل انکار دانست و گفت: به دلیل کاهش قیمت نفت نسبت به دولت قبل و با وجود افزایش صادرات، درآمدهای نفتی رشد چشمگیری نداشته و می‌توان گفت برجام تاثیری در اقتصاد مسکن ایجاد نکرده است.
رئیس سازمان مدیریت بحران با اشاره به اجرای برخی طرح‌ها با مشارکت مردم گفت: قرار است همه خانه‌های مسکونی مردم در سطح کشور در برابر همه حوادث بیمه شوند.
وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که مخالف ساختمان‌های بلند نیستم، گفت: «آخر کار بلندی و کوتاه ساختمان ملاک نیست، بلکه استفاده از فناوری سازگار به طبیعت و ظرفیت‌های زیستی اهمیت بالایی دارد.»
مدیرکل استاندارد تهران ضمن هشدار به نصابان و سازندگان آسانسورهای بی‌کیفیت، از تعیین ضرب‌الاجلی دو ماهه به منظور رفع نقص این آسانسورها خبر داد.
در سال گذشته با تصمیم هیئت دولت، ابتدا باید محصولات مختلف، به‌خصوص مواد خام معدنی، سه نوبت در بورس کالای ایران عرضه شوند تا در صورت نبود تقاضا، مجوز صادراتی دریافت کنند؛ بر این اساس با توجه به نیاز داخلی، بورس کالا از خام‌فروشی و صادرات بدون برنامه جلوگیری می‌کند ...
امکان مشاهده عمومی مجوزهای خاص ساختمانی، از طریق انتشار «اخبار مصوبات کمیسیون ماده پنج» فراهم شد.
دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد‌مسکن وزارت راه‌‌وشهرسازی، «معیار آماری محاسبه میانگین قیمت مسکن شهر تهران» را با هدف «حذف داده‌های دور از واقعیت» تغییر داد.
روز گذشته با حکم رییس جمهور، فرج الله رجبی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان شد و جای اکبر ترکان را گرفت؛ سازمانی که از دیرباز با مشکلات عدیده ای همچون امضافروشی، نظارتهای صوری، تخلفات مالی و عدم اجرای کامل قانون مواجه بوده است.
یک کارشناس مسکن گفت: سرمایه‌های سنگینی در بخش مسکن وجود ندارد که بخواهد وارد بازار ارز شود.
با حکم رییس جمهور، فرج‌الله رجبی به عنوان رییس سازمان نظام مهندسی سازمان انتخاب شد.
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه سیاست‌های اقتصادی دولت در بخش مسکن باعث فلج شدن این بخش شده است گفت: نیمه اول سال آینده شاهد تحولاتی در بخش مسکن و ساختمان خواهیم بود.
پنج ماه از ابلاغ دستورالعمل اجرایی تشکیل صندوق پس‌انداز منطقه‌ای مسکن می‌گذرد و تاکنون تنها روند اداری ثبت‌نام یک صندوق در یک استان، سپری شده است.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی می گوید، سالیانه یک هزار و 500 نفر جان خود را بر اثر حوادث ناشی از کار از دست می‌دهند که متاسفانه 60 درصد این حادثه‌ها در فرآیندهای تولید ساختمان است.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای حل مشکلات مردم در حوزه مسکن و زمین در محدوده شهرها، کمیسیون ویژه‌ای با حضور نمایندگان بخش‌های مختلف قضایی، ثبت و دستگاههای اجرایی تشکیل شده است.
دبیر کانون سراسری انجمن انبوه‌سازان مسکن کشور با بیان این‌که اکنون شرایط مناسبی برای خرید و فروش مسکن است اما مردم هنوز به اطمینان خاطر جهت ورود به بازار مسکن نرسیده‌اند، گفت: مردم دچار یک سردرگمی برای خرید هستند و این سردرگمی باعث تشدید شرایط رکودی در بخش مسکن شده است.
رئیس سازمان هواشناسی کشور ضمن تاکید بر ارتقای جایگاه سازمان هواشناسی در بین مردم و مسئولان اظهار کرد: اخیرا سازمان هواشناسی در شورای عالی مدیریت شهرسازی گزارشی در مورد تاثیر بلندمرتبه سازی در آلودگی هوا ارائه کرد.
مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران گفت: آمارها نشان می‌دهد سرانه متوسط مصرف انرژی ایران در بخش کشاورزی ۳.۳ برابر متوسط مصرف انرژی و در بخش ساختمان (عمومی، تجاری، مسکونی و صنعت) نیز ۱.۹ برابر متوسط مصرف انرژی در جهان است.
با اجرای راهکارهای کاهش مصرف انرژی گرمایشی دربخش ساختمان، مصرف انرژی دراین بخش حدود ۳۵ درصد کاهش می‌یابد.
با وجود اینکه بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی مسئولیت مسکن اجتماعی به بنیاد مسکن واگذار شده است، اما معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ورود تعاونی‌ها به ساخت و ساز‌ها و تشکیل تعاونی‌ها مسکن اجتماعی همانند تعاونی‌های مسکن مهر خبر داده است.
دو کارشناس استانداردسازی آسانسور می گویند:«با وجودی که استاندارد آسانسور اجباری شده اما هنوز بسیاری از آسانسورهای کشور استاندارد نیست.»
دنیای اقتصاد نوشت: شکل وام‌دهی برای عرضه مسکن ارزان‌قیمت در بافت فرسوده با واکنش منفی سرمایه‌گذاران و انصراف آنها از ساخت‌وساز همراه شده‌است.
رییس انجمن انبوه‌سازان تهران گفت: طی مذاکراتی که با دولت انجام شده انجمن انبوه سازان در حال ورود به فاز اجرایی نوسازی بافت فرسوده تهران است.
... 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1